Rejs turystyczny dla wytrwałych 2019

REJS   TURYSTYCZNY Dla Wytrwałych 2019

W dniu 12 października br. odbył się w/w rejs, zgodnie z kalendarzem imprez na Jeziorze Solińskim, organizowany w Ośrodku Żeglarskim KOZŻ. Ale co to był za rejs ! …
„Bieszczadzkie Morze” już od wczesnych godzin rannych wprowadzało w zakłopotanie żeglarzy swoimi warunkami pogodowymi. Do Ośrodka przybyło 18-stu sterników jachtów ze swoimi załogami by wziąć udział w tradycyjnych a zarazem ostatnich regatach sezonu.
Mimo, że słonecznie, temperatura 19 – 21 stopni C, to wiatr południowy o sile 4 – 6 w skali Beauforta, tworzący fale do wysokości o,5 m, wywoływał u niektórych zwątpienie w swoje umiejętności i strach czy jacht  wytrzyma trudy większych obciążeń.   Sternicy w większości byli chętni do rywalizacji w trudniejszych warunkach pogodowych.   Komandor Rejsu  kol.Adam Łapka podjął decyzje o odbyciu się Rejsu pod kategorycznymi warunkami przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Obowiązkowe noszenie środków wypornościowych  przez wszystkich uczestników, na całej trasie Rejsu, oraz zalecenie zmniejszenia powierzchni żagli /refowanie/. Przez okres trwania Rejsu, Komisja Sędziowska na łodzi motorowej kol.Zygmunta – utrzymywała flagę „Y” nakazującą załogom przestrzegania przepisów bezpieczeństwa. Rejs zakończył się dla żeglarzy dobrze, ucierpiały tylko trzy jachty : złamany maszt, ugięty bom i urwana wanta.

Jachty zostały podzielone na trzy grupy, oto ich nazwy i kolejność zajętych miejsc w grupie. 

SZYBKIE

 1. 1. WAMOT
 2. 2. SZARY WILK
 3. 3. MARIMAR
 4. 4. PUCHAR SOLINY
 5. 5. COMADREJA
 6. 6. PANGEA

WOLNE – SZYBKIE

 1. 1. SPIKER – MAN
 2. 2. GUBERNATOR
 3. 3. JESTER

WOLNE

 1. 1. WERA
 2. 2. HUNGRY SHARK
 3. 3. WESOŁEK
 4. 4. FRIENDSHIP
 5. 5. BRATANEK
  Trzy jachty uległy awarii a jeden wycofał się z powodu
   trudnych warunków pogodowych.

Dużo wrażeń ,głównie pozytywnych  -  były puchary dla zwycięzców grup, dyplomy dla wszystkich sterników, podziękowania uczestników dla organizatorów trudnego ale wspaniałego Rejsu. Bufet serwował tradycyjne przysmaki, a nadzorował go Marek Wajcowicz. Podziękowania kierują uczestnicy imprezy dla kol. Jerzego Stasiczaka, za dokumentowanie zdjęciami  przygód żeglarskich. A hoj - do następnego sezonu!

Tekst Kazimierz Grzebień
Rejs dla Wytrwałych KOZŻ 2019

jachty na polu przed startowym wyścigu.

Rejs dla Wytrwałych 2019
zawodnicy grupy jachtów szybkich na podium