Rejs 100 lecia dzyskania Niepodleglosci

Hymn

REJS 100- lecia Niepodległości na Jeziorze Solińskim Fotografie w galerii

Dzień  11 listopada 2018 był wyjątkowo  sprzyjający pasjonatom żeglarstwa , dla uwiecznienia tak  wyjątkowej rocznicy.
Jeszcze nigdy  nie zdarzyło się żeby późną jesienią odbyły się regaty na '' bieszczadzkim morzu''.
Patriotycznym akcentem było odśpiewanie  Hymnu  Państwowego  o godz 12-tej przez ponad 80 – ciu uczestników uroczystości.
Rok  2018 wiąże się również z 50- tą rocznicą  uruchomienia elektrowni wodnej w Solinie.
O początkach żeglarstwa  w Polsce i na Podkarpaciu opowiedział Prezes Honorowy KOZŻ Kazimierz  Grzebień
Wspomniał również osoby zasłużone dla żeglarstwa na Podkarpaciu które niestety odeszły już na „Wieczną Wachtę”.
W uroczystości oficjalnej uczestniczyli również Prezes KOZŻ, członek Zarządu PZŻ kpt. Janusz Jagoda, Zbigniew Sokół były wieloletni  Prezes ROZŻ oraz  organizator, Komandor rejsu, członek komisji żeglarstwa śródlądowego  Jerzy Stasiczak .O godz 12.40 sędzia rejsu Kazimierz Grzebień dał sygnał do startu. Flotylla 18 -tu jachtów żaglowych z biało czerwonymi flagami łopoczącymi na rufach i masztach przepłynęła  z zatoki KOŻZ w Polańczyku do jubilatki,  zapory w Solinie.
Wielu spacerowiczom  na koronie zapory  oraz  osobom znajdującym  się na brzegach jeziora ukazał się niecodzienny o tej porze roku widok jachtów zmagających się  z wiatrem, dochodzącym do 4° w skali Beauforta.
Na powracających  do ośrodka KOZŻ , po 2- godzinnych zmaganiach żeglarzy czekały przy ognisku tradycyjny żurek oraz grilowane kiełbaski, które zapewnił organizator Klub Żeglarski „PIRAT” oraz producent „Saturn Yachts”.
Uroczystość zakończyła się wręczaniem pamiątkowych pucharów  dla sterników i dyplomów uczestnictwa dla załóg.
Wszyscy uczestnicy rejsu otrzymali pamiątkowe koszulki z okolicznościowym nadrukiem ”Rejs 100- lecia Niepodległości 1918- 2018„.
Na zakończenie odśpiewano hymn żeglarzy „Gdzie ta Keja”
Będziemy pamiętać ten  wyjątkowy rejs  również dlatego,że najstarsi żeglarze nie pamiętają  tak wspaniałej  słonecznej pogody o tej porze roku oraz warunków wiatrowych  sprzyjających prawdziwym żeglarzom .

Opracowanie KZ '' Pirat ” KOZŻ Fotografie w galerii